Etkileyici Broşür Nasıl Hazırlanır?

Markaların reklam yapmak ve kampanya duyurmak için sıklıkla kullandıkları broşürler, pratik ve ekonomik bir yoldur. Broşürler genellikle bir amaca yönelik tasarlanmıştır. Broşürler çok amaçlı kullanılabilirler. Reklamverenler tarafından bir etkinliği, kampanyayı ve hatta bir filmi tanıtmak için kullanılabilirler. Ayrıca, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından sosyal farkındalık yaratmak için de kullanılabilir. Broşürlerin hedeflenen amaca ulaşabilmesi için çekici, göz alıcı ve bilgilendirici olması gerekir.

Broşür Tasarımı İpuçları

Neden Broşür

Broşürü neden tasarladığınızı bilmek gerçekten önemlidir. Bir broşür çalışmasına başlamadan önce, yapacağınız tasarımı kendinizin anlaması gerekir. Broşür bir etkinlik için tasarlanıyor olabilir. Bir marka tanıtmak için veya kampanyanızı duyurmak için… Bu detaylar broşürün tasarlanma biçimini kolayca etkiler. Marka tasarımı yapıyorsanız çalışmanız farklı yönde, bir etkinlik için broşür bastırıyorsanız tasarımınız farklı yönde olmalıdır. Kurumsal bir marka çalışması yaparken daha sade ve profesyonel bir tasarım olması gerekirken, etkinlik için yapılan çalışmada daha renkli ve hareketli bir tasarım yapılabilir.

Hedef Kitle

Tasarıma başlamadan önce hedef kitlenizi bilmek çok önemlidir. Hedef kitle, 10-15 yaş grubundaysa, broşürün detayları daha hareketli, tasarlanmalıdır. Yazı tipleri daha eğlenceli olarak seçilmelidir. Hedef kitleniz gençse, bazı sanatsal ögeler ve yaratıcı yazı karakterleri kullanabilirsiniz. Yetişkin ve çalışan bir kitleye hitap edecekseniz de daha profesyonel ve minimal bir tasarımla gitmelisiniz.

Broşürün Boyutu

Broşür tasarımına başlamadan önce bastırılacak olan broşür ebatlarını öğrenmenizde fayda var. Bu adım grafik öğelerinizi ve fotoğraflarınızı buna göre boyutlandırmanıza yardımcı olur. Broşürün boyutu küçük veya büyük olabilir. Broşür ölçüleri genellikle standarttır fakat bazen müşterinin isteğine göre farklı boyutlarda da basılabilir. Bu yüzden üzerinde çalışmanız gereken broşürün boyutunu her zaman öğrenin

Görsel

Broşürler, mesajınızı iletmek için kullanılan görsel bir araçtır. Mümkün olduğunca az yazı yazmaya çalışın. Vermek istediğiniz mesajı kısa ve öz sözlerle net bir şekilde vermeye çalışın. Uzun paragraflardan kesinlikle kaçının. Grafik öğeleri içeren büyük bir resim ile mesajınızı yazabilirsiniz. Veya daha küçük görseller kullanarak yazılara yer açabilirsiniz. Eğer gerekiyorsa ve çalışma buna uygun oluyorsa, grafik ve tablolar da kullanabilirsiniz. Görsellerin ayarlamasını yaparken titiz davranmalısınız. Küçük görseller eklediğinizde ölçülerinin ve sayılarının düzenini düzgün yapmalısınız. Çok fazla sayıda eklediğiniz küçük görseller broşürde karmaşaya yol açabilir. Ayırca broşür için seçtiğiniz görseller de çok önemlidir. Broşürün amacına uyan görseller seçmeye özen göstermelisiniz. Hedef kitlesinde gençler olan bir broşürde çok çocukça olan resimler kullanmak etkili olmayacaktır!

Estetik ve Dizayn

Broşür için görsel ve metin araştırmalarını yapıp, gerekli bilgileri aldıktan sonra, sıra görsel ve yazıları yerleştirmeye geliyor. Broşür içinde yer alan ögeler kendi içinde bir düzen oluşturmalı ve broşürün görünümü kesinlikle estetik durmalı. Karmaşık görünen bir broşür profesyonel görünmeyeceği için müşterilerin ilgisini çekmeyecektir. Eğlenceli bir broşür de olsa, kurumsal bir şirket broşürü de olsa mutlak yerleştirilen görseller ve yazılar güzel ve düzenli bir görünüm oluşturmalıdır.

Renk

Renkler sadece broşür tasarımından değil tüm basılır reklam materyallerinin tasarımında önemli bir yere sahiptir. Okuyuculara ve hedef kitleye bağlı olarak, kullanılması gereken renk sayısı değişir. Renklerin düzgün ve uyumlu bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kullanacağınız renk paletinetasarım çalışmanıza başlamadan önce karar verebilirsiniz. Kullandığınız görseller ile eklediğiniz renkler arasında biraz uyumluluk yakalamaya çalışmanız, tasarımın daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Fontlar

Bir broşürde asla çok sayıda farklı yazı tipleri kullanmayın. Broşürü çok karmaşık bir hale getirirsiniz. Metni broşürün farklı yerlerine yayarak çok dağıtmayın, metni tek bir bölgede tutmaya özen gösterin. Seçtiğiniz yazı tipi basit ve net olmalıdır. Okuyucunun gözünü yormamalı broşüre baktığı an gözün çarpmalı ve net bir şekilde okuyabilmelidir. Dikkat çekici olması gerektiği için başlıklar özellikle önemlidir.

Tasarım

Broşürde vereceğiniz bilgiler tutarlı ve düzenli bir şekilde, bir sütun veya satır boyunca yer almalıdır. Broşürdeki bilgilerin düzenli ve akıcı olması için uygun bölümlerde tablolar, grafikler ve simgeler kullanabilirsiniz. Ayrıca dikkat çekmek için de numaralandırma ve nokta sistemi kullanabilirsiniz

Geri bildirim

Çalışmanızı bitirdikten sonra insanlara göstererek geri bildirim almaktan korkmayın. Çevrenizdeki insanlardan tasarımlarınız hakkında yorum yapmalarını isteyin. İkinci bir göz mutlaka faydalı olacaktır. Genel olarak daha iyi bir tasarımcı olmaya yardımcı olacak eleştirilere açık olun

Cevap Yazın